Як же допомогти дитині налаштуватися на навчальні будні й уникнути додаткового стресу?
1. Нормалізувати режим сну
Під час канікул школярі встигли забути про ранкові підйоми й звикли пізніше йти до ліжка.Тож за кілька днів до початку навчання варто поступово повертати дитину до звичного режиму сну.
Тому вкладайте дитину спати раніше, а будіть м’яко й довго, щоб вона змогла прокинутися поступово й трохи полежати в ліжку. Це значно полегшить перший тиждень навчання.
2. Залучати дитину до фізичної активності, прогулянок
Коли діти в холодну пору року сидять вдома з гаджетами, настільними іграми та телевізором, вони втрачають фізичний тонус. Як наслідок — відчувають млявість у перші дні після канікул.
Деякі батьки вважають, що холодна пора року — не найкращий час для прогулянок. Та спеціалісти наголошують, що зимові прогулянки прекрасно укріплюють імунітет та загартовують організм. А ще взимку набагато чистіше повітря, в ньому більше кисню.
3. Подбати про здорове харчування
Після канікул у дитини може спостерігатися швидка втомлюваність та зниження працездатності. Тож необхідно забезпечити їй повноцінний раціон. У ньому обов’язково мають бути присутні свіжі овочі та фрукти, м’ясо, риба та злаки.
Не забудьте подбати про корисні перекуси дитини на перерві: в ланч-бокс школярам можна покласти сухофрукти, фрукти, домашні сендвічі з цільнозернового хліба із сиром і шматочками овочів тощо.
4. Скласти «карту тижня»
Далеко не всі діти ладнають із тайм-менеджментом. Тож психолог-консультант Олена Любченко радить батькам разом з дитиною скласти розклад-карту на тиждень. Окрім шкільних занять можна внести туди гуртки, занятия спортом та розваги: походи в кіно, до театру, в гості.
5. Уникати надмірного навантаження
Сімейний лікар Наталія Барабаш радить не тиснути на школярів на початку навчання.
- «Варто дати дитині можливість поступово втягнутися в навчальний процес. Не треба вимагати одразу старань "по максимуму"», — наголошує лікар.
Доповнювати режим позашкільними гуртками та додатковими заняттями потрібно також поступово та дозовано. Надмірні навантаження на початку навчального семестру не будуть ефективними. Курси іноземної мови, заняття з репетиторами можуть поки що зачекати. А от спортом і музикою краще починати займатись одразу, якщо це подобається дитині. Головне правило: частіше запитувати дитину, чим вона справді цікавиться та захоплюється.
6. Вигадати приємні стимули до навчання
Гарним стимулом, щоб повернутися до школи, є зустріч із друзями та однокласниками. Після довгих канікул ви помітите, що дитина прагне гуляти з однолітками з подвійною силою. Не потрібно забороняти це — діти мають задовольнити потребу в спілкуванні. Поступово баланс навчання та розваг нормалізується.
Можна також влаштувати дитині маленький сюрприз на честь першого дня навчання: приготувати на вечерю її улюблену страву, прогулятися разом після школи, пограти у веселі ігри або навіть запросити додому когось з її шкільних друзів та влаштувати чаювання.
Пам’ятайте, що школярам потрібно трохи часу та підтримки, щоб повернутися до звичного режиму навчальних буднів. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам полегшити цей процес, і ваша дитина з радістю піде в понеділок до школи.